Jaké jsou výhody VRF s rekuperací tepla?

V roce 2020 se prodloužila doba, kterou trávíme ve vnitřních prostorách, a s tím i naše potřeba vytvářet komfortní prostředí, které je energeticky účinné.

 

VRF, klimatizační systém s variabilním průtokem chladiva, je celosvětově využíván jako vysoce účinné a univerzální řešení klimatizace. Podobně jako u multisplitů se systémy VRF skládají z jedné venkovní jednotky, která je připojena k několika vnitřním jednotkám a/nebo zónám. Systémy VRF však mohou dosáhnout větší energetické účinnosti a pohodlí než multisplity, protože neustále upravují množství chladiva proudícího do každé vnitřní jednotky a dávají uživateli větší kontrolu nad vnitřní teplotou. A co víc, s VRF je možné chladit a vytápět každou místnost nebo i patro budovy samostatně.

 

Jaké typy VRF systémů jsou v nabídce?

V evropském potfoliu Hitachi jsou k dispozici 2 typy VRF: tepelné čerpadlo nebo rekuperace tepla. V tomto článku se zaměříme na VRF s rekuperací tepla. Nejprve si ale vysvětlíme, jak se liší VRF systém tepelného čerpadla a VRF s rekuperací tepla.

 

VRF systém tepelného čerpadla, je dvoutrubkový systém, který umožňuje vytápění nebo chlazení ve všech vnitřních jednotkách, ale ne současně. To znamená, že když je zvolen režim chlazení, všechny vnitřní jednotky připojené k tomuto systému zajišťují chlazení. Naopak VRF systémy s rekuperací tepla jsou systémy se třemi trasami chladivového potrubí, které mohou zajišťovat vytápění jednoho prostoru a chlazení druhého současně. Tyto trubky se skládají z potrubí sacího plynu, potrubí výtlačného plynu a potrubí kapaliny. Přídavná 3. trubka umožňuje systému přenášet odpadní tepelnou energii z vnitřní jednotky (vyrobenou ať už v hlavním režimu chlazení nebo topení) do zbytku systému.

 

Pokud vás zajímá, který typ systému VRF je pro váš projekt nejvhodnější, kontaktujte nás pro další informace.

 

Jak funguje rekuperace tepla u VRF?

VRF s rekuperací tepla zajišťuje současné chlazení a vytápění přenosem přebytečného tepla ze zóny, která je ochlazována, do zóny, která potřebuje zvýšit teplotu. Pokud se kancelářský prostor chladí, přebytečná energie, která se odebírá, se přenáší do místnosti, která vyžaduje vytápění. Aplikujete-li to na celé patro nebo dokonce na celou budovu, VRF s rekuperací tepla výrazně zvýší účinnost klimatizace a může snížit spotřebu energie až o 30%, v některých případech i více.

 

Abyste toho mohli dosáhnout, je do Hitachi VRF systému s rekuperací tepla integrován modul na přepínání režimu chlazení a vytápění, tzv. CH-Box. CH-boxy jsou složeny z ventilů, které otevírají přívod chladiva ve správném skupenství na vnitřní jednotku podle jejího požadavku. Jinými slovy, CH-boxy pomáhají koordinovat chlazení nebo vytápění podle požadavků vnitřních jednotek. Nízká hladina hluku v pobytových prostorech je zásadní, a proto se počítá s tím, že náš CH-Box může být umístěn na odlehlekších místech díky flexibilitě návrhu potrubí. Jeho kompaktní velikost také znamená, že nezasahuje do estetiky vnitřních prostor.

 

Hitachi CH-boxy spojují venkovní a vnitřní jednotky a dodávají se v provedení s jedním nebo více porty, kde si můžete vybrat ze 4, 8, 12 a 16 portů. Díky širokému výběru možností jednoho a více portů je snazší přizpůsobit každý projekt specifikům architektury a uspořádání budovy, což znamená méně komponent pro instalaci a menší dopad na design interiéru.

Příklad VRF sysytému

Obrázek výše ukazuje schéma VRF systému s rekuperací tepla s 1 venkovní jednotkou a 5 vnitřními jednotkami. Multi-portový CH-Box zde umožňuje uživateli ovládat 4 z těchto vnitřních jednotek individuálně, což znamená, že jsou schopny nabídnout současné vytápění a chlazení nezávisle na sobě. Pátá vnitřní jednotka je určena pouze na chlazení, a tak může být zapojena na vlastní dvoutrubkový rozvod. Ačkoli je v diagramu zobrazeno pouze několik typů vnitřních jednotek, Hitachi VRF systém je kompatibilní se všemi typy vnitřních jednotek kromě jednotek s přívodem čerstvého vzduchu. 

 

Výhody VRF s rekuperací tepla

Abychom plně ocenili výhody VRF systému s rekuperací tepla, je nejlepší se podívat na to, co nabízejí v konkrétních aplikacích.

 

Hotely

V budově postavené tak, aby vyhovovala požadavkům na komfort každého jednotlivce, je VRF s rekuperací tepla nezbytnou přísadou k zajištění dokonalého pobytu.

  • Žádný host nemá stejné požadavky na teplotu, zejména v mezinárodních hotelech s hosty z celého světa. Využitím VRF s rekuperací tepla může hotelový management nabídnout hostům kontrolu nad klimatem v jejich pokoji a možnost nastavení příjemného zážitku.

  • Například host v místnosti 101 se právě vrátil z tréninku a chce ochladit svůj pokoj. Host v pokoji 102 celé odpoledne pracoval na projektu a začalo mu být chladno. Z chlazení místnosti 101 lze odpadní teplo znovu použít k vytápění místnosti 102. To vede ke spokojenosti obou hostů a současnému vytápění a chlazení bez dalších energetických výdajů.

 Rekuperace tepla

Kanceláře

Kancelář se skládá z otevřených pracovních prostor a několika zasedacích místností různých velikostí, z nichž všechny vyžadují různé teplotní potřeby v závislosti nejen na jejich obsazení, ale také na orientaci místností.

  • S VRF s rekuperací tepla mohou kanceláře, které mají místnosti orientované na jih a sever, vyvážit distribuci vytápění a chlazení přenosem přebytečné energie z jedné strany na druhou.

  • Tento typ systému zlepšuje hodnocení energetické účinnosti a přispívá k certifikaci zelené budovy.

  • U projektu, který obsahuje malé serverovny a technické místnosti, které vyžadují celoroční chlazení i během zimy, může systém rekuperace tepla vybaven vnitřní jednotkou pouze pro chlazení, což znamená, že není potřeba CH-Box. Navíc se ušetří na instalaci dalšího vyhrazeného chladicího zařízení.

VRF systémy pro současné chlazení a vytápění by mohly být také výhodné pro domácí použití, zejména v místech, kde není extrémní klima, ale teploty se v přechodném období mohou rychle střídat, což vytváří požadavek na chlazení nebo vytápění v závislosti na množství slunečního světla nebo počtu lidí v pokoji. Avšak právě v komerčních a průmyslových aplikacích se VRF s rekuperací tepla osvědčilo jako jeden z nejúčinnějších prostředků zajišťujících vynikající komfort pro vytápění a chlazení.

 

Navíc naše řešení centralizovaného řízení, CSNet Manager, poskytuje správcům budov nástroje potřebné k monitorování a kompletního nastavení klimatu vnitřního prostředí. Přečtěte si více o ovladačích, které nabízí Hitachi Cooling & Heating, zde.

 Výhody rekuperace v kancelářích

VRF systému s rekuperací tepla můžete dosáhnout s našimi řadami venkovních jednotek Set Free Sigma a Set Free Mini. Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak využít VRF s rekuperací tepla ve vaší firmě, kontaktujte nás zde.

by Hitachi Cooling & Heating
12 Apr 2021